Naturalnie z WWF
Naturalnie z WWF
Oct 25, 2021
Obywatel – ryś
Play • 42 min

Mówi, że lubi rysie za to, że …są. Twierdzi, że i my powinniśmy je  lubić jako potrzebny na Ziemi element środowiska. Wreszcie, że ryś to ‘pełnoprawny obywatel świata’.

Prof. Krzysztof Schmidt, z-ca dyrektora Instytutu Biologii Badania Ssaków  PAN w Białowieży, odpowiedzi na list czeskich naukowców (https://media.wwf.pl/pr/699765/odpowiedz-na-tzw-list-do-wydawcy-pisma-biodiversity-and-conservation-wystosowany-przez-grupe-czeskich-naukowcow-nt-projektu-reintrodukcji-rysi-prowadz ) prowadzi nas po programie reintrodukcji rysia na Pomorzu Zachodnim. Program  jest prowadzony od 3 lat przez Zachodniopomorskie Towarzystwo Przyrodnicze, a wspierany przez WWF Polska.

Dowiecie się m.in.:

- Czym ‘ujął’ ryś za serce Polaków i dlaczego nie udało mu się z Czechami?

-Czy ryś urodzony w niewoli wie, że ma polować na sarnę, a omijać owce?

- Dlaczego ryś z Karpat  ‘nie marzy’ o poznaniu rysicy z drawskiego poligonu?

- Dlaczego to co w księdze  (rodowodowej) zapisano nie zawsze jest prawdą?

- Wreszcie dlaczego strach przed człowiekiem może być przepustką na … wolność?

Prof. K. Schmidt jest współautorem planów ochrony rysia i wilka w Polsce. Zajmuje się problemami związanymi z ekologią i naukowymi podstawami ochrony ssaków drapieżnych. Jego działalność naukowa zmierza do poznania struktury genetycznej populacji rysia na obszarze całej Eurazji oraz czynników wpływających na poziom zmienności genetycznej i przepływ genów między sub-populacjami tych kotów.

Prowadzone przez niego  badania dotyczyły m.in. organizacji przestrzennej i biologii populacji  rysia Eurazjatyckiego oraz jego wpływu na ssaki kopytne (sarnę  i jelenia) w Puszczy Białowieskiej. Uczestniczył również w badaniach  nad ekologią wilka w północno-wschodniej Polsce, nad norweską populacją rysia oraz jaguara w Wenezueli.

Jest autorem i współautorem około 70 publikacji naukowych oraz 40 prac popularno-naukowych.

--- Send in a voice message: https://anchor.fm/wwf-polska/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu