Natsume Sōseki - Sedno rzeczy
Play • 40 min

W odcinku rozmawiają: Agnieszka Wolny-Hamkało – krytyczka literacka, poetka, pisarka, autorka sztuk teatralnych oraz Katarzyna Sonnenberg-Musiał, tłumaczka literatury japońskiej i wykładowca literatury japońskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim.

Powieść Sedno rzeczy (1914) jest jednym z najważniejszych dzieł Natsume Sōsekiego. Jej narrator, student uniwersytetu w Tokio, wspomina swą znajomość ze starszym od siebie, zagadkowym mężczyzną, którego tytułuje mianem Sensei (Mistrz). Próbował zrozumieć przyczyny jego samotniczego trybu życia i izolowania się od świata, ale dopiero z treści ostatniego, obszernego listu, jaki otrzymał od Senseia, mógł poznać jego tajemniczą, bolesną przeszłość, powód moralnych rozterek oraz ostatecznej decyzji. Subtelną analizę psychologiczną głównych postaci powieści jej autor związał z wydarzeniami historycznymi – końcem ery Meiji, wielkiego przełomu w dziejach Japonii, którego Sōseki był świadkiem i bacznym obserwatorem.

Powieść Sedno rzeczy została przetłumaczona na wiele języków obcych, a w Japonii była wielokrotnie filmowana i inscenizowana w teatrach i w telewizji oraz wykorzystywana jako podstawa fabuł mangi i anime.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu