[Hacker Zdravia] Prekonal množstvo operácií a nevzdal to. Ak chceš byť lepší, musíš pokoriť svoje ego
Play • 1 hr 5 min

Hosťom podcastu je Adrián Bartalos, ktorý vedie Creative Movement Studio a venuje sa tancu a akrobacii. Prešiel si niekoľkými operáciami a musel skončiť s profesionálnou kariérou futbalistu. Dôležité je sa nevzdať a neprepadnúť do depresie. Pohyb vníma kreatívne a aj keď môže pre niekoho vyzerať, ako sám vraví, za amatéra, odporúča každému, zapnúť si hudbu a len sa do nej podľa vlastnej chuti hýbať. Pohyb má výrazný pozitívny účinok aj pre mozog.  Aké pohyby Adrián neodporúča a aké negatíva vidí na joge? To všetko a viac zo sveta pohybu, zdravého tela, sily a mentálnej pohody sa dozvieš v relácii Hacker Zdravia s Markom Zelmanom

Index
Index
SME.sk
Penta bez Haščáka. Je to vôbec možné?
Aj keď Jaroslava Haščáka obvineného z  podplácania a legalizácie príjmu z trestnej činnosti pred týždňom prepustili z väzby, do čela Penty sa nevracia. Jeho pozíciu ešte v decembri po zadržaní prevzal spolumajiteľ skupiny Ian Child. Šéfredaktor magazínu Index a náš posledný minuloročný hosť Braňo Benčat opísal Haščákov odchod takto: "Udialo sa to chladnokrvne pragmaticky, podobne excelovsky, ako Penta pristupuje k svojim biznisom. Až v poslednom možnom momente. Vysvetliť obchodným partnerom, či ste mali niečo s údajnou kauzou Gorila, sa ešte pri značnej dávke kreativity dá. Obhájiť, prečo je váš šéf za mrežami, je sakramentsky ťažšie." Vie Penta fungovať bez Haščáka a Haščák bez Penty? Čo od vedenia na čele s Ianom Childom očakávať?  Nikola Bajánová sa pýta Adama Valčeka. --- Po novom by som Vám chcela prinášať aj tipy na zaujímavé čítanie a počúvanie. Teraz to bude text z New York Times o tom, že asi 20 percent všetkých bitcoinov, v hodnote asi 140 miliárd dolárov, sú dosť možno nedostupné, navždy stratené, pretože ich držitelia si nepamätajú heslo k svojej elektronickej peňaženke. Jedným takým je aj nemecký programátor Stefan Thomas žijúci v San Franciscu, ktorému ostávajú dva posledné pokusy na uhádnutie hesla k asi 220 miliónom dolárov. --- Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk. Menšinový podiel Penty vo vydavateľstve Petit Press nemá žiaden vplyv na redakčný obsah.
25 min
Ráno Nahlas
Ráno Nahlas
Aktuality.sk
Dejiny inaugurácií amerických prezidentov zažili aj „ľudovú pitku“, Biden začne povinnými rúškami pre Američanov
„Jediná vec, ktorej sa máme báť, je strach samotný“, či: „Nepýtajte sa, čo môže krajina urobiť pre vás, ale čo vy môžete urobiť pre svoju krajinu“. Alebo: „V súčasnej kríze vláda nie je riešením našich problémov, vláda je samotným problémom“. To sú tri príklady z inauguračných príhovorov amerických prezidentov. Keneddyho, Roosvelta a Reagana. S čím príde ten štyridsiaty šiesty v poradí - Joe Biden, aby si ho zapamätala história? „Určite tam bude veľmi silné posolstvo zjednotenia, ale to nebude stačiť. Od Joea Bidena sa budú čakať konkrétne kroky, ktoré budú riešiť situáciu.“ To sú očakávania Branislava Kováčika, experta na politický systém v Spojených štátoch. Situácia na riešenie, ktorá stojí pred novým prvým mužom USA, je pritom daná kritickým stavom tejto krajiny, do ktorej ju priviedla na jednej strane pandémia a na druhej rozdelenie, za ktorým stojí odchádzajúci Donald Trump. Dekan fakulty medzinárodných vzťahov banskobystrickej univerzity Mateja Bela v Bidenovi vidí predispozíciu na zmierenie rozdeleného národa. Práve dnešnú stredu, ktorá padla na tradičný deň prezidentských inaugurácií v USA – 20. január – sa budú oči celého sveta upierať na Washington. My sa v podcaste obzrieme aj do minulosti, ktorá už napríkad pozná aj situáciu, keď prezidentskí rivali odmietli účasť na inaugurácii. Alebo ako sa prvá inauguračná slávnosť otvorená verejnosti premenila na ľudovú pitku. Bol to prípad inaugurácie siedmeho prezidenta USA Andrewa Jackson. Práve on začal v roku 1829 s tradíciou, že inauguráciu otvoril verejnosti. Prišlo vtedy dvadsaťtisíc ľudí, čo bolo viac ako samotných obyvateľov Washingtonu. Vtedy to vyústilo aj do bujarých osláv, poznačených alkoholom a ničením. A do tretice: prezidentský sľub sa po Kennedyho atentáte skladal aj na palube Airforce One. Moderuje Jaroslav Barborák.
37 min
Klik
Klik
SME.sk
Klik špeciál: Aké digitálne stopy po sebe zanechávate na internete
Klik je týždenný komentovaný prehľad technologických správ, o udalostiach, ktoré sa udiali vo svete IT, médií a sociálnych sietí. Moderátori: Ondrej Podstupka, Dávid Tvrdoň. >> KLIK NEWSLETTER: https://sme.sk/klikmail >> DÁVIDOV NEWSLETTER: https://fwiw.substack.com >> HERNÝ UPDATE: https://hernyupdate.substack.com -- Hosťami špeciálneho vydania podcastu Klik boli Peter Košinár, samostatný výskumník a odborník na škodlivý kód spoločnosti ESET a Miroslav Chlipala, advokát, ktorý sa špecializuje na vzťah moderných technológií a práva, a spoločník v advokátskej kancelárii Bukovinský & Chlipala. -- Sériu špeciálnych dielov podcastu Kliku o kyberbezpečnosti podporuje spoločnosť Eset. Viac o kybezpečnosti zrozumiteľným jazykom nájdete na ich webe https://bezpecnenanete.eset.com/sk/ -- Otázky, na ktoré sa dozviete v podcaste odpoveď: * Čo je digitálna stopa? * Kto môže čítať / vidieť vašu digitálnu stopu? * Čo sa zaznamenáva z vášho mobilu a smarthodiniek? * Čo sú cookies súbory a ako ich využívajú weby? * Rátate s tým, že všetko čo nahráte alebo napíšete na internete tam môže byť navždy? * Aké sú najbežnejšie riziká od útočníkov? -- Viac informácií nájdete na https://tech.sme.sk/c/22576645/klik-ake-digitalne-stopy-po-sebe-zanechavate-na-internete.html Alebo aj na https://bezpecnenanete.eset.com/sk/it-bezpecnost/digitalna-stopa/ -- Spravili sme chybu, máte pripomienku? Napíšte nám na klik@sme.sk, prípadne do skupiny na Facebooku.
58 min
Zoom
Zoom
SME.sk
Vedci objavili nový druh hviezdy
Covid nie je len taká chrípočka. V skutočnosti je to veľmi vážne, smrtiace a stále veľmi nepreskúmané ochorenie. A zdá sa, že mnohí pacienti, ktorí nový koronavírus prekonali, mali problémy aj mesiace po tom, ako sa formálne vyliečili. Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, aké dlhodobé problémy dokáže spôsobovať covid-19, ako súvisí cvičenie so žalúdočnými ťažkosťami a vyberieme sa aj do vesmíru za novým druhom hviezdy. Krátke správy z vedy Vedci objavili baktériu, ktorá chráni ryžu pred ochoreniami. Mikrób Sphingomonas melonis pôsobí proti nebezpečným patogénom, ktoré nielen znižujú úrodu, ale produkujú aj toxíny nebezpečné pre človeka. Výskum narazil na genetickú mutáciu, ktorá sa môže spájať s autizmom. U pokusných myší viedla k hypersociálnemu správaniu, problémom s učením i k zmenám vo fyzickom vývoji. Lepšie pochopenie tejto mutácie na takzvanom Pogz géne by mohlo viesť k budúcej liečbe. Zmysluplnosť aktivít počas lockdownu je dôležitejšia ako to, aby sme sa niečím len tak zamestnávali. Nový výskum naznačuje, že ľudia, pre ktorých ich aktivita majú zmysel, sú potom spokojnejší. Odporúčanie je vykonávať činnosti, ktoré máte radi: len ich prispôsobte podmienkam pandémie. Vedci zrejme narazili na mechanizmus, vďaka ktorému niektoré vírusy dokážu infikovať bunky. Nový výskum opisuje, ako vírusy nádchy a vírus detskej obrny dokážu zbaliť svoj genetický kód tak, aby mohli vznikli jeho kópie, ktoré infikujú ďalšie bunky. Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
10 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu