Gyncast
Gyncast
May 16, 2022
Endometrióza - len jedna z príčin bolestí v podbrušku
Play • 47 min

Bolesti v podbrušku si mnoho žien automaticky spája s niektorým gynekologickým problémom a ako prvého navštívi gynekológa. Bolesť však môže vzniknúť aj z úplne iných dôvodov - urologických, chirurgických, neurologických, tráviacich i psychosomatických.

Samozrejme, aktuálny Gyncast je venovaný práve gynekologickým príčinám vzniku bolestí v podbrušku. Najväčší priestor venuje MUDr. Peter Kaščák, PhD., primár a prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky FN v Trenčíne, ochoreniu známemu ako endometrióza.

"Endometrióza je ochorenie zákerné, dlhodobé a chronické. Neznamená neplodnosť, stále však nevieme predpovedať jeho vývoj."

Pri endometrióze sa ložiská maternice (endometria) nachádzajú aj inde ako v maternici - najčastejšie vo vaječníkoch, vajcovodoch, močovom mechúre i výstelke panvy.

Na základe čoho je možné endometriózu diagnostikovať a čo všetko môže toto ochorenie spôsobovať? Čo je to čokoládová cysta a ako súvisí práve s endometriózou? Dá sa endometrióza liečiť? Naozaj je možné, aby tehotenstvo ženám s endometriózou pomohlo?

Veľké bolesti v podbrušku môže spôsobiť aj zápal vaječníkov. Ako sa prejavuje a prečo je nebezpečný? Prečo je nutné liečiť ho antibiotikami?

"Liečba zápalu vaječníkov nie je komplikovaná, neliečený zápal však môže viesť až k neplodnosti." Ako liečiť bolesti v podbrušku po pôrode? Má význam fyzioterapia? Môže spôsobiť bolesti v podbrušku cysta, myóm alebo nádor? Dokáže preventívna gynekologická prehliadka zachytiť včasné štádiá zhubných nádorových ochorení?

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na gyncast@sme.sk

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Gyncast a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Gyncast.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu