Çin'deki Türkler Anlatıyor- 29. Bölüm
Play • 28 min

“Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Tayfun Kalkan, hizmete yeni giren merkezde; Yunus Emre’nin “Gelin tanış olalım” çağrısına uygun olarak, iki ülke arasında diyaloğu geliştirecek faaliyetlere imza atacaklarını söyledi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan Pekin Yunus Emre Türk Kültür Merkezi (YETKM) Müdürü Tayfun Kalkan, geleneksel ve modern Türk kültürünü tanıtıp, Türk dili eğitimini de içeren çeşitli atölyeler açtıklarını söyledi. YETKM’nin Pekin Poly Theatre’de gerçekleşen açılışının ardından Türk kültürüne olan ilginin arttığını belirten Kalkan, “Aralarında bağlama çalmayı, ebru yapmayı ve Türk yemeklerini hazırlamayı içeren atölyeler açacağımızı duyurduk. Bu atölyeleri ne zaman açacağımızı soranların sayısı sürekli artıyor. Bizi çok şaşırtan bu ilgi aynı zamanda motive de ediyor” dedi.

Pandeminin devam eden etkilerinden dolayı çok katılımcılı etkinlik planlamadıklarını vurgulayan Kalkan bu konuda şu bilgileri verdi: “Henüz 2022 takvimini tamamlamadık. Bu takvimi Çin’deki kültürel faaliyetlerin listesini inceledikten sonra netleştireceğiz. Gelecek yıl elbetteki boş durmayacağız. Ancak etkinliklerimize 2023 yılında hız vermeyi planlıyoruz. Çin’deki Türk kültürü ve dilini tanıtma çalışmalarımızı, Türkiye’deki ilgili kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde yürüteceğiz. Türkçe eğitim setleri hazırladık. İki ülkenin öğrencileri arasında çeşitli kültürel etkileşim projelerini başlatıyoruz. Bu konularda her türlü öneri ve işbirliğine açığız.”

#yunusemreenstitüsü #pekintürkkültürmerkezi #tayfunkalkan #türkdili


--- Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu