Çin'deki Türkler Anlatıyor-19
Play • 30 min

Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programında konuşan APSCO (Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ferhat Fikri Özeren, yakında üye ülkeler arasında uzay malzemeleri ticaretinin başlayacağını hatırlatarak “Türkiye olarak bunun için hazır olmalıyız” dedi.

Kerem Köfteoğlu’nun Youtube ve Yön Radyo’da sunduğu “Doğudaki Tanıtım Elçilerimiz: Çin’deki Türkler” programına katılan APSCO (Asya-Pasifik Uzay İşbirliği Örgütü) Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Ferhat Fikri Özeren, APSCO’nun 2008’de hükümetler arası bir kuruluş olarak faaliyete geçtiğini hatırlatıp “Tüm projelerimiz barışçıl amaçlara hizmet ediyor” vurgusunu yaptıktan sonra şu bilgileri veriyor: “APSCO, uzay bilimi, uzay teknolojisi ve uzay uygulamasında kaynak paylaşımı yoluyla, Bangladeş, Çin, İran, Moğolistan, Pakistan, Peru, Tayland ve Türkiye; imzacı devlet Endonezya, gözlemci devlet Meksika dahil olmak üzere üyelerinin kapasite geliştirmesini kolaylaştırıp, çok taraflı işbirliğini teşvik ediyor. Önümüzdeki 10 yılın planı ise ‘2030 Gelişim Vizyonu Projesi’nde özetleniyor”

APSCO, uzayla ilgili çalışmalar yapan tüm ülke ve uluslararası kuruluşlarla iş birliğine dayalı ilişkilere önem verdiğini belirten Dr. Özeren, şunları söyledi: “Üye ülkeler arasında yer tabanlı uzay nesnesi gözlemi, veri paylaşım ağı, uydu uzaktan algılama verileri, meteorolojik bilgiler dahil ücretsiz veri paylaşımı, afet izleme ve kontrolü, yer iyonosferik sondaj, elektromanyetik uyduya dayalı deprem tahmini konularında ortak çalışmalar yürütüyor. İran, Pakistan ve Peru'da üç adet teleskop yerleştirildi ve veri paylaşımı ve ortak gözlem çalışması için bir veri merkezi kuruldu. Bunun ikinci aşaması olarak sekiz üye ülkede yeni bir teleskop sistemi kurgulanacak. APSCO’nun Konsey toplantıları her yıl kasım ayında yapılıyor. Bu toplantıda üzerinde çalışma yapılan 'Uzay Hukuku ve Politikaları konusu da masaya yatırılacaktır.”

--- Send in a voice message: https://anchor.fm/cindeki-turkler/message
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu