Ponure Żarty
Ponure Żarty
Jul 2, 2021
Stalker - ale o co chodzi?
Play • 16 min

Dzisiejszy odcinek powstał z myślą o wszystkich tych, którzy mówią, że nie kumają stalkera. Albowiem nie wiedzą, co tracą. A jako że ogłoszono już datę premiery gry Stalker 2: Heart of Chernobyl, uznałem, że to dobry moment, aby wyłożyć ten temat.

Zacznijmy od tego, że Stalker to nie tylko gra komputerowa. Całe uniwersum Stalkera, rozpoczęło się w 1972 roku od książki Piknik na skraju drogi autorstwa braci Strugackich, uważanych dziś za klasyków rosyjskiej fantastyki. W dużym skrócie była to powieść o tym, że kosmici odwiedzili Ziemię, a po ich wizycie pozostały tzw. zony, czyli strefy, w których prawa fizyki zaczynają wymykać się logice, w których znaleźć można tzw. artefakty - tajemnicze przedmioty posiadające bardzo szczególne właściwości. Ale można też wleźć w anomalię i skończyć swój żywot. Dlatego strefa jest ogrodzona i pilnie strzeżona. A po artefakty wchodzą tam, często nielegalnie, tzw. stalkerzy.

W roku 1979 rosyjski reżyser Andriej Tarkowski podjął się ekranizacji powieści Strugackich. Powstało dzieło tyleż zjawiskowe, co unikalne. Pojawił się także termin stalker, który prawie trzy dekady później stanie się tytułem serii gier. Jacek Kaczmarski napisał potem piosenkę zatytułowaną Stalker, inspirowaną filmem Tarkowskiego. Tekst tej piosenki możecie znaleźć na pierwszych stronach “Ołowianego Świtu” Michała Gołkowskiego.

More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu