Satır Arası
Satır Arası
Mar 2, 2018
#3 Mülksüzler - Ursula K. Le Guin
Play • 1 hr 13 min
3. oturumumuzda büyük yazar Ursula K. Le Guin’in Mülksüzler’i ile karşınızdayız. Bu oturumumuzda yine dört kişi olacaktık, fakat İkbal’i elektrik kesintisine kurban verdiğimizden, yayının ilk dakikalarında aramızdan ayrıldı ve -ne yazık ki tekrar aramıza katılması mümkün olamadı. Hasılı, bu oturumun başında dört kişi olduğumuzu göreceksiniz, fakat nihayetinde toplantımızı Çağrı, Dilşat ve Eren olarak tamamladık. Moderatörlüğümüzü ise, kitabı öneren kişi olarak Eren yaptı.
Keyifli seyirler :)
- Kitap Öneri Formu: https://form.jotform.com/80362603803955
- Çağrı’nın kitabı okurken tuttuğu notlar: http://bit.ly/2DCiMFj
Oturumdan başlıklar:
0:00, Girizgah. (Çağrı)
0:21, Mülksüzler ve yazarı hakkında genel bilgi. (Eren)
3:12, Kitap hakkında genel değerlendirme. (Çağrı)
5:22, Mülksüzler ismi, ütopya tanımlaması ve yazarın ikircikli duruşu, anlatı hakkında görüşler. (Dilşat)
6:23, İkbal’in elektrik kesintisine kurban gitmesi.
8:05, Mülksüzlerin modellediği kurgu ve anarşizmin uygulanabilirliği. Statü ve sınıf kavramları, bastırılmış cinsellik. (Eren)
11:25, Bastırılmış cinselliğin günümüzdeki yansıması, kitapta erotizme evrilmesi. (Dilşat)
12:58, Hapishane kavramı, anarşizmde aidiyetin mümkünlüğü. (Eren)
15:33, Göçebe toplumlarda hapishane kavramı, anarşizmle göçebeliğin ortak noktası; anarşizm, toplum ve sorumluluk ilişkisi. (Dilşat)
18:09, Dışarıda bırakmak ve hapsetmek, Shevek’in Anarres ve Urras’taki yaşamı, kitaptaki ikiz gezegenlerde hayat. (Çağrı)
22:06, Mülksüzler’in genel hikayesi, kitaptaki gezegenler ve uygarlıklar hakkında bilgi, Urras gezegenindeki bürokrasi, insan doğası ve lükslerin vergilerle baskılanması. (Eren)
27:52, Mülkiyet kavramı, kadın-erkek arasındaki yazara göre olan bakış açısı farkları. Anarres’teki yaşam, Shevek’in Anarres’teki geçmişi. (Dilşat)
32:29, Anarres’te yaşam ve toplantı kavramı, Urras ile farkı. Kadının Urras’ta metalaştırılması. Kitaba göre kadın mülkiyetçiliğinin sebebi, bu durumun sosyal hayata yansıması ve iktidar ilişkisi. (Çağrı)
34:52, Anarşizmin merkeze yaklaştıkça uzaktaki yerlere nazaran daha fazla fırsat sağlaması, Anarres’in başşehrinde insanların daha iyi yaşaması, sorumluluğun ayrıcalığı haklılaştırması. (Eren)
38:05, Shevek’in cesareti, yolculuğu ve hisleri. Devletlerin sorunlarla mücadele yöntemleri, kısıt ve yasaklar; Mülksüzler’in bu konuya yaklaşımı. (Dilşat)
42:32, Devletin koyduğu yasakların doğası, Mülksüzler’deki “Arz”ın gerçekliği, kaynakların tüketilmesi ve rekabet. (Çağrı)
46:49, Mülksüzler’in yazıldığı zamandaki dünya koşulları ile benzerliği, ayrıcalığa ve sorumluluk kavramlarına kimin karar verdiği sorusu. (Eren)
49:07, Mülkiyetçi kafa yapısındaki, kapitalizmin esiri olan insan ve sorumluluk kavramı. Kitaptaki evrenin yazıldığı dönemdeki dünyaya benzememesi. (Dilşat)
54:30, Shevek’in algısındaki değişim ve Urras’taki örgütlenmeye yardımcı olması. (Eren)
56:40, Sorumluluğun kıymeti, sanat ile zanaatın farkı. Kitaptaki anarşizmde fayda kavramı ile bürokrasi. İnsanlığın nizam ihtiyacı ve günümüz pratiği. (Çağrı)
1:00:44, Anarres tarafındaki gelişmeler, fikir özgürlüğü. (Eren)
1:02:17, Kitap hakkındaki genel düşünceler, Shevek’in Anarres’e dönüşü, son sözler. (Dilşat)
1:05:47, Kitap hakkındaki genel düşünceler, kitaptaki genel zaman kuramı, kitaptaki diyaloglar. (Çağrı)
1:08:32, Kitap hakkındaki genel düşünceler, Mülksüzler ve varlık. (Eren)
1:09:55, Kapanış. (Çağrı)

Bölümlerimizin orijinal video kayıtlarını izleyebilmek için YouTube kanalımıza abone olabilir, videolara yayınlandıkları an erişebilirsiniz:

Satır Arası YouTube: http://bit.ly/satirarasi-youtube

Podcast platformlarında Satır Arası:
Spreaker:
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu