Satır Arası
Satır Arası
Apr 5, 2018
#5 Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine - Arthur Schopenhauer
Play • 1 hr 28 min
İnsanoğlu oldukça enteresan bir varlık. Geleceğe doğru attığı adımları işaretleme, zamanı geldiğinde arkasına bakarak geçmişini kutsallaştırıp zamanında koyduğu mihenk taşlarını keyifle yad etme onun en bilinen özelliklerinden. Tam da bu yüzden, Arthur Schopenhauer’in Okumak, Yazmak ve Yaşamak Üzerine isimli kitabını okuyup yorumladığımız beşinci oturumumuz bizim için ayrı bir özel. (:

Kitabı öneren Dilşat, her zamanki usul gereği moderatörlüğümüzü de yaptı. Dördüncü oturumda olduğu gibi, daha rahat; biraz sohbet havasında bir oturumla karşınızdayız yine. Oturuma Dilşat, Eren ve Ömer katıldı. Bu oturumda oldukça şaşırtıcı iki detay siz takipçilerimizin hemen gözüne çarpacak: Birincisi, Eren’in “sınırsız ve yüksek hızlı” internetinin bir anda yavaşlamayı tercih ederek oturumu baltalama girişimi, diğeri ise Ömer’in üst kat komşusunun oturumun yapıldığı gece saatlerinde evde matkap, çekiç gibi eşyalarla tadilat yapmaya karar vermesi. Elbette bu iki talihsiz, münferit olayın 21. yüzyılın gerek altyapı olarak, gerek fikren ve zihnen çok gelişmiş Türkiye’sine yakışmayan durumlar olduğunu ve geneli yansıtmadığını siz de bilecek, tıpkı bizim gibi çok şaşıracaksınız. Biliyoruz.

Bu oturumu yayına almakta biraz geciktiğimizi biliyor, bunun için siz takipçilerimizden özür diliyoruz. Zira çok kereler söylediğimiz gibi çalışan insanlarız ve zaman zaman herkese uygun bir zaman dilimi belirlemek ziyadesiyle zor olabiliyor. Yine de bundan sonra takvimimize uyma konusunda daha dikkatli olacağımızı, yani elimizden geleni yapacağımızı da belirtmek isteriz.

Önceki bölümlerimizde belirttiğimiz üzere, sizden kitap önerilerini almaya başladık. Öneride bulunan takipçilerimize çok teşekkür ediyoruz, gerçekten oldukça enteresan ve bizi mutlu eden tavsiyelerle karşılaştık. Kitap önerisinde bulunan arkadaşları unutmuş değiliz, sadece değerlendirme sürecimiz beklenenden uzun sürüyor diyelim. (:

Kitap öneri formumuz mütemadiyen açık kalacak. Dileyen arkadaşlar diledikleri zaman kitap önerebilsin, biz de elimizden geldiğince okuyup sizlerle buluşalım istiyoruz çünkü.

Bir sonraki kitabımız Hermann Hesse’in Siddharta’sı olacak ve kitabı yorumladığımız oturumumuzu Nisan ayı ortasındaki hafta sonunda yayına almak niyetindeyiz. Bu oturumumuzu beğeneceğinizi umuyor, gelecek oturumlarda yine karşılaşmak ümidiyle şimdilik aranızdan ayrılıyoruz.

Görüşmek dileğiyle, keyifli kalın!

- Kitap Öneri Formu: https://form.jotform.com/80362603803955
- Videonun tanıtımı ve genel hissiyatlarımıza Eren'in yazdığı blog yazımızdan ulaşabilirsiniz: http://bit.ly/2q69M7L
Kitaba yönelik yaptığımız paylaşımlar:
- Eren'in kitabı okurken altını çizdiği cümle ve yorumu: http://bit.ly/2q57XYC
- Ömer'in kitabı okurken çektiği bir fotoğraf ve kitaptan yaptığı bir alıntı: http://bit.ly/2Ixm2VF
---
Bölümlerimizin orijinal video kayıtlarını izleyebilmek için YouTube kanalımıza abone olabilir, videolara yayınlandıkları an erişebilirsiniz:

Satır Arası YouTube: http://bit.ly/satirarasi-youtube

Podcast platformlarında Satır Arası:
Spreaker: http://bit.ly/satirarasi-spreaker
Apple (iTunes) Podcast: http://bit.ly/satirarasi-apple

Diğer platformlarda Satır Arası:
Blog: http://bit.ly/satirarasi-blog
Facebook: http://bit.ly/satirarasi-facebook
Twittter:
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu