Jaroslav Naď (OĽANO) a Juraj Blanár (Smer-SD)
47 min
Jaroslav Naď (OĽANO) a Juraj Blanár (Smer-SD) by Na telo s Michalom Kovačičom
NAHLAS |aktuality.sk
NAHLAS |aktuality.sk
aktuality.sk
Kauza Jankovská: Pellegrini „ďakuje Bohu“, Fico mlčí. Športovci prehovorili o obťažovaní (podcast)
„Dnes ďakujem Bohu, že som nesedel pri stole.“ Peter Pellegrini, dnes Hlas, predtým premiér za vládny Smer. Monika Jankovská s ním údajne nikdy neriešila Kočnerove zmenky. Stranu podľa neho riadil jej predseda. „Ak sa priznala a je pravda, čo sa medializovalo, musí niesť zodpovednosť.“ Richard Raši, dnes Hlas, v čase vlády Smeru jeho podpredseda. Rovnako reaguje na Moniku Jankovskú, ktorá sa vo väzení „rozhovorila“. Opozičná SaS sa rovno obracia na Jankovskej šéfa – vtedajšieho predsedu vlády. Roberta Fica vyzýva, aby opustil parlament. „Aby bol ušetrený hanby, keby dal parlament súhlas na jeho vzatie do väzby“. Budeme počuť aj podpredsedu parlamentu liberálov Milana Laurenčíka. Samotný Robert Fico zatiaľ mlčí. Nie priznanie, ale odkaz spoza zamrežovaných okien – tak hodnotí výpoveď bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej Peter Bárdy. V dnešnom podcaste sa pozrieme aj na ďalšiu vážnu tému. Slovenskí športovci prehovorili o obťažovaní, ktoré zažívajú. Zatiaľ však len anonymne, vrámci prieskumu iniciatívy Šport v bezpečí. Rôzne formy obťažovania zažila každá tretia športovkyňa a každý piaty športovec muž. Anonymný prieskum však prieniesol signál aj o znásilnení. Viac povie Kristína Czuczová z iniciatívy Šport v bezpečí. Moderuje Jaroslav Barborák.
27 min
Podcast denníka Postoj
Podcast denníka Postoj
Denník Postoj
Biskup Jozef Haľko: Ježiš je najväčší influencer, tweetovali už apoštoli
Cirkev má pôsobiť na sociálnych sieťach, aj to je cesta k ľudskému srdcu, hovorí bratislavský pomocný biskup v Postoj TV. Už pred niekoľkými rokmi vstúpil do virtuálnych vôd a snaží sa posolstvo evanjelia preniesť aj na displeje mobilov. Hľadá spôsoby, ako osloviť tých, najmä mladých, ktorí sú mimo cirkevných spoločenstiev. „Je pre mňa výzva dostať sa evanjelizačne k tým, ktorí o Ježišovi nevedia, alebo majú o cirkvi veľmi deformované vedomosti. Teší ma, keď môžem niekomu do telefónu poslať povzbudivý odkaz „Tvoj život má zmysel, Boh je dobrý“. A najväčšiu radosť mám, keď sa takto zasiahnutý človek následne rozhodne pre osobný rozhovor,“ vysvetľuje svoju motiváciu pôsobenia na sociálnych sieťach Jozef Haľko. „Človek však musí neustále okresávať svoju motiváciu, prečo to robí, pretože pokušenie sebaprezentovať sa tu stále je. Ide o moje alebo Ježišove čísla a lajky? S týmto však zápasia aj kazatelia alebo misionári, ktorí nie sú na sociálnych sieťach, a dokonca s tým bojovali už apoštoli,“ vysvetľuje. V Postoj TV odpovedá aj na otázku, prečo sa slávenie bohoslužieb nemôže natrvalo preniesť do online priestoru a tiež, či sa neobáva, že po neustále meniacich sa nariadeniach a podmienkach účasti na bohoslužbách napokon niektorí veriaci opustia chrámy a presunú si svoju vieru do domácností. Moderuje: Jana Zlatohlávková
26 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Ostnaté drôty, pozorovateľne a svorky psov. Ako vyzerala železná opona za Bratislavou?
Štyri desaťročia tvorila súčasť života v komunistickom režime a bariéru, ktorú sa zdalo takmer nemožné prekonať. Vari nič necharakterizovalo túto dobu lepšie než práve železná opona – ostro strážená hranica Československa s tzv. kapitalistickými krajinami – teda so západným Nemeckom a Rakúskom. Hoci mala chrániť, v skutočnosti držala vo väzení milióny ľudí. Pohraničná stráž, ktorá dozerala na pohyb v blízkosti hraníc, sa preto stala jednou z najrepresívnejších a najobávanejších zložiek režimu. Dokladajú to stovky zabitých ľudí, ktorí neuspeli vo svojej snahe prejsť na druhú stranu a dostať sa do slobodného sveta. Takáto hranica z ostnatého drôtu, napojeného na elektrické napätie, so strážnymi psami a pozorovateľňami na každom rohu bola tiež len pár kilometrov od Bratislavy. Dnes ju pripomína pamätník Brána slobody pod hradom Devín, na ktorom nájdeme mená všetkých, ktorí na týchto krvavých hraniciach zomreli. Ako fungovala obávaná Pohraničná stráž a v akom režime sa odohrával život v pohraničných obciach? A ako sa dnes staráme o historickú pamäť, ktorá poukazuje na zločiny komunizmu? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprával s Petrom Miklem z Ústavu pamäti národa. Tento diel podcastu Dejiny vychádza s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, o jeho aktivitách na zachovanie historickej pamäti v okolí Bratislavy preto hovorí aj Ján Mitáč z oddelenia kultúry BSK.
51 min
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu