Herec Štefan Bučko: Veľmi sa ma dotýka zatvorenie kostolov, pre našu farnosť to bolo príliš prísne
27 min
Herec, recitátor či pedagóg Štefan Bučko hovorí o tom, ako prežíva koronakrízu z osobného aj z profesného hľadiska. Súhlasí so zákazom svätých omší?

Ako vníma súčasnú politickú garnitúru a špeciálne aktuálnu legislatívu, ktorá sa týka potratov? Prečo sa Slovensku nedokážeme bezproblémovo prijať ani nekontroverzný prolife zákon?

A na aké umelecké počiny Štefana Bučka sa môžeme tešiť v najbližšej dobe?
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Dejiny, americkí prezidenti: Lincoln bojoval za slobodu všetkých
„V Spojených štátoch a na celom území, podliehajúcich ich jurisdikcii, je zakázané otroctvo a nevoľníctvo, pokiaľ nejde o výkon trestu za spáchaný a riadne dokázaný zločin.“ Tak znie 13 dodatok Ústavy Spojených štátov amerických prijatý z roku 1865. Napriek svojej stručnosti a strohej formulácii bol tento dodatok výsledkom dlhého boja a osobného príbehu človeka, ktorý ovplyvnil americký národ ako málo kto. Abraham Lincoln bol mužom v správnej chvíli na správnom mieste a napriek tomu, že pochádzal z jednoduchých pomerov amerického stredozápadu, vypracoval sa nielen na najvyšší úrad v krajine, ale stal sa tiež autoritou, ktorú ani po viac ako jeden a pol storočí nikto nespochybňuje. S povesťou outsidera, ktorý svoje vynikajúce vzdelanie nadobudol usilovným samoštúdiom, úspešnou právnickou praxou a svojimi mimoriadnymi životnými skúsenosťami, mohol Abraham Lincoln osloviť naozaj každého človeka v Amerike. Jeho politické prejavy sa stali senzáciou vo svojej dobe a napriek hlbokej kríze, ktorým Spojené štáty v polovici 19. storočia prechádzali, dokázal zmobilizovať podstatnú časť svojho národa. Posunúť svoju krajinu k zásadnej morálnej premene a zároveň ju udržať napriek občianske vojne a vnútorným rozporom pohromade sa zdala byť mimoriadne ťažká úloha. Abraham Lincoln ju zvládol. Jaro Valent z časopisu Historická revue so preto o tomto výnimočnom americkom prezidentovi rozpráva s Oliverom Zajacom z Historického ústavu SAV.
52 min
EURACTIV Slovensko
EURACTIV Slovensko
EURACTIV Slovensko
Diskusia | Európska prokuratúra: Pripravená plniť očakávania?
So vznikom Úradu európskej prokuratúry sú spojené vysoké očakávania verejnosti na Slovensku. Jej vznik sa však nezaobišiel bez komplikácií a náročných vyjednávaní. Po menovaní hlavnej európskej prokurátorky Laury Codruța Kövesi sa pozornosť obrátila na výber európskych prokurátorov a európskych delegovaných prokurátorov a na zabezpečenie zdrojov potrebných na to, aby nový úrad zvládol nápor očakávaných prípadov zneužívania európskych finančných prostriedkov a cezhraničných podvodov s DPH. Diskusia sa zameria na otázky: - Aký je stav príprav na začatie činnosti Európskej prokuratúry? Kedy by mohla začať fungovať? - Bude mať vytvorené dostatočné zázemie na to, aby dosahovala výsledky? - Ako je na prácu Európskej prokuratúry a európskych delegovaných prokurátorov pripravený slovenský právny systém, polícia, prokuratúra a súdy? - Koľko európskych delegovaných prokurátorov bude na Slovensku pôsobiť? PANELISTI - Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa Európskeho parlamentu (SaS/ECR) - Juraj Novocký, európsky prokurátor, člen kolégia prokurátorov za Slovensko (EPPO) - Michal Kotlárik, generálny riaditeľ, Sekcia medzinárodného práva, Ministerstvo spravodlivosti SR - Zuzana Petková, riaditeľka, Nadácia zastavme korupciu Diskusiu moderuje Zuzana Gabrižová, EURACTIV Slovensko Podcast vznikol v spolupráci s pražskou kanceláriou HBS
1 hr 32 min
Rozhovory ZKH
Rozhovory ZKH
SME.sk
Kolíková: Rozumiem, že moja reforma sa sudcom nepáči, ale toto je jediná cesta
"Sudcom z Bratislavy som povedala, že nie je pravda, že by som si myslela, že na krajskom súde v Bratislave sú skorumpovaní sudcovia. Ale faktom je, že samotná súdna mapa, ktorého cieľom je špecializácia súdov, ale bonusom je, že sa pretrhnú korupčné väzby. Ak má niekto vychodené chodníčky k sudcom, tak tým, že zväčšujeme obvody, tak bude viac sudcov na náhodný výber a cesta k vybavovaniu bude ťažšia. Nechcem sa navážať do sudcov v Bratislave alebo v Košiciach, ale to, že sa všetko nesústreďuje v jednom meste, má protikorupčný náboj. Aj z tohto pohľadu to zmysel má, ale nie je to zamerané proti krajskému súdu Bratislava," hovorí o reforme súdnej mapy ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Neviem, či je mapa súdov nepopulárna. Nevnímam to tak. Pre sudcov a justičný personál, ktorý sa týka tých budov, ktoré neplánujeme mať ako sídelné, rozumiem, že je tá otázka, že čo s nimi bude. Verejnosť očakáva, že nejaká zmena by sa mala udiať. V niečom by tu mohlo byť lepšie pochopenie. Reforma nech sa urobí v akejkoľvek oblasti, tak je vždy obava, že čo nám to prinesie. Musíte buď veriť tomu, čo robí tú reformu, že to zvládne, alebo tomu neveríte a nedávate tomu šance. Urobím všetko preto, aby mi ľudia verili, že tú reformu zvládnem. Či už je to verejnosť, justícia alebo poslanci," dodáva na výhrady a nechuť k zmene niektorých sudcov ministerka Kolíková. V akom štádiu sú rokovania o generálnom prokurátorovi? Ako presne robilo ministerstvo mapu súdov a škrtanie v regiónoch? Koľko bude reforma stáť a kedy môže verejnosť očakávať prvé výsledky? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministerkou spravodlivosti zo strany Za ľudí Máriou Kolíkovou.
31 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu