Tech_FM
Tech_FM
Nov 27, 2020
Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty
Play • 12 min

Funguje to roky, no až teraz, počas pandémie, keď sa odohráva veľká časť nákupov v online priestore, to začína byť vážnym problémom. Nákupné boty totiž striehnu na zľavy a dokážu všetko skúpiť.

NASA tiež začala zostavovať svoju nosnú raketu SLS.

Viac sa dozviete v podcaste TECH_FM.

Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.

Zoom
Zoom
SME.sk
Vedci objavili nový druh hviezdy
Covid nie je len taká chrípočka. V skutočnosti je to veľmi vážne, smrtiace a stále veľmi nepreskúmané ochorenie. A zdá sa, že mnohí pacienti, ktorí nový koronavírus prekonali, mali problémy aj mesiace po tom, ako sa formálne vyliečili. Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, aké dlhodobé problémy dokáže spôsobovať covid-19, ako súvisí cvičenie so žalúdočnými ťažkosťami a vyberieme sa aj do vesmíru za novým druhom hviezdy. Krátke správy z vedy Vedci objavili baktériu, ktorá chráni ryžu pred ochoreniami. Mikrób Sphingomonas melonis pôsobí proti nebezpečným patogénom, ktoré nielen znižujú úrodu, ale produkujú aj toxíny nebezpečné pre človeka. Výskum narazil na genetickú mutáciu, ktorá sa môže spájať s autizmom. U pokusných myší viedla k hypersociálnemu správaniu, problémom s učením i k zmenám vo fyzickom vývoji. Lepšie pochopenie tejto mutácie na takzvanom Pogz géne by mohlo viesť k budúcej liečbe. Zmysluplnosť aktivít počas lockdownu je dôležitejšia ako to, aby sme sa niečím len tak zamestnávali. Nový výskum naznačuje, že ľudia, pre ktorých ich aktivita majú zmysel, sú potom spokojnejší. Odporúčanie je vykonávať činnosti, ktoré máte radi: len ich prispôsobte podmienkam pandémie. Vedci zrejme narazili na mechanizmus, vďaka ktorému niektoré vírusy dokážu infikovať bunky. Nový výskum opisuje, ako vírusy nádchy a vírus detskej obrny dokážu zbaliť svoj genetický kód tak, aby mohli vznikli jeho kópie, ktoré infikujú ďalšie bunky. Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.
10 min
Pravidelná dávka
Pravidelná dávka
pravidelnadavka.sk
186. Ako urobiť geneticky upravené baktérie bezpečnými?
Dnes Miro rozpráva o biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.----more---- Prečítajte si túto dávku aj ako článok na SME: http://bit.ly/SME_davka186 Referencie [1] Lee, J. W., Chan, C. T. Y., Slomovic, S., & Collins, J. J. (2018). Next-generation biocontainment systems for engineered organisms. Nature Chemical Biology, 14(6), 530–537. https://doi.org/10.1038/s41589-018-0056-x [2] Brenner, K., You, L., & Arnold, F. H. (2008, September). Engineering microbial consortia: a new frontier in synthetic biology. Trends in Biotechnology. https://doi.org/10.1016/j.tibtech.2008.05.004 [3] McCardell, R. D., Pandey, A., & Murray, R. M. (2019). Control of density and composition in an engineered two-member bacterial community. BioRxiv, 632174. https://doi.org/10.1101/632174 [4] D’souza, G., & Kost, C. (2016). Experimental Evolution of Metabolic Dependency in Bacteria. PLoS Genet, 12(11), 1006364. https://doi.org/10.1371/journal.pgen.1006364 [5] Kunjapur, A. M., Napolitano, M. G., Hysolli, E., Appleton, E. M., Schubert, M. G., Jones, M. A., … Church, G. M. (2020). Synthetic auxotrophy remains stable after continuous evolution and in co-culture with mammalian cells. BioRxiv, 2020.09.27.315804. https://doi.org/10.1101/2020.09.27.315804 [6] Pinheiro, F., Warsi, O., Andersson, D. I., & Lässig, M. (2020, July 2). Predicting trajectories and mechanisms of antibiotic resistance evolution. ArXiv. arXiv. https://doi.org/10.1101/2020.07.02.184622 *** Dobré veci potrebujú svoj čas. Staň sa patrónom Tvojho obľúbeného podcastu cez Patreon ❤️ (https://bit.ly/PatreonPD) alebo nás podpor jednorazovo či trvalým príkazom (https://bit.ly/CHCEMpodporit). Ďakujeme!
13 min
Rozhovory ZKH
Rozhovory ZKH
SME.sk
Vallo: Vidím ako premiérova komunikácia pôsobí na ľudí
"Problém s premiérovou komunikáciou nemajú len samosprávy. Otvorene poviem, hádky sú posledná vec, čo teraz Slovensko potrebuje. Nikto nechce, aby sa vrátila predchádzajúca garnitúra, ktorá číha za rohom a je pripravená vyštartovať s dnes už relatívne vysokými číslami. To už nikto nechce zažiť, ten systém v ktorom sme fungovali. To je nočná mora pre našu krajinu. Ale zdá sa, že táto vláda im nahráva do čísel. Tu má byť celá krajina zvolaná dokopy a makať na tom, aby sme to zvládli. To nemusím byť komunikačný expert, aby som videl ako to pôsobí na ľudí. Myslím, že premiér sám dobre vie, že Facebook mu občas škodí a tie problémy nech si vyriešia za zatvorenými dverami. Ľudí to nezaujíma," hovorí primátor Bratislavy Matúš Vallo. "Som presvedčený, že na testovanie sa dostane každý. Na to sme pripravení. Vyzývame ľudí, aby nepanikárili v sobotu. Bude sa tentokrát testovať menej ľudí, ako pred tým. Testovacie miesta budú otvorené až do utorka, sme pripravení, bude toho dosť," hovorí primátor Vallo o plošnom testovaní, ktoré zatiaľ v hlavnom meste sprevádzal chaos. "V tejto situácii by som apeloval na ľudí, nech sa chodia pravidelne testovať, nerobil by som to takto plošne. Anglický vírus na to zmenil môj pohľad. To akou rýchlosťou a koľko kvapôčiek stačí, aby sa covid rozšíril, to mení našu optiku ako k tomu pristupujeme," dodáva k plošnému testovaniu primátor Matúš Vallo. Ako bude vyzerať plošné testovanie v hlavnom meste? Ako bude vyzerať testovanie aj mimo tohto režimu? Ako sa mu spolupracuje s vládou a čo by robil inak? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s primátorom Bratislavy Matúšom Vallom. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
22 min
NAHLAS |aktuality.sk
NAHLAS |aktuality.sk
aktuality.sk
Prečo nechali Jankovskú vo väzbe? Krajčí chce uvoľňovať opatrenia
Od februára nás zrejme môže čakať uvoľňovanie opatrení - ako pohyb medzi okresmi či lyžovačka. Podmienkou však takmer všade bude negatívny test. Budete počuť ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. Monika Jankovská opäť žiadala o prepustenie z väzby. Súd ju však na slobodu nepustil - v čom mohol mať pochybnosti? Pýtali sme sa Xénie Makarovej z Nadácie zastavme korupciu. „Treba prihliadať na to, že Jankovská si robí vlastnú obhajobu. Je to dlhoročná skúsená bývalá sudkyňa a štátna tajomníčka a chápe, v akých mantineloch by sa ideálne mala pohybovať, aby to pre ňu bolo, čo najlepšie,” opisuje v dnešnom podcaste Makarová. Ruský opozičník Alexej Navaľnyj zaúradoval cez svoj fond aj spoza mreží, a to videom Palác pre Putina. Ukazuje v ňom, aké má mať údajne ruský prezident sídlo s vlastnou ochrankou, kostolom či bezletovou zónou. Zajtra sa avizujú vo viacerých mestách demonštrácie. „Ruské ministerstvo vnútra nabádalo tých, ktorí majú v pláne ísť protestovať, že ide o protiprávne konanie a môžu byť za to stíhaní," opisuje v dnešnom podcaste novinárka. Je však Navaľnyj natoľko populárny, aby pre neho vyšlo do ulíc dostatok ľudí? Budete počuť reportérku redakcie Aktuality.sk Stanislavu Harkotovú, ktorá tiež vysvetľuje, prečo ruského opozičníka zatkli. Moderuje Denisa Hopková.
37 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Deväť obrazov komunizmu: Nikto nevedel, čo je socialistický realizmus
„Poklonil bych se po pás, v úctě bych poklekl před tím, kdo by mně, než se dostaví konec mých dnů, přesně vysvětlil, co je to ten socialistický realizmus. Po půl života mi otloukali uši tou formulí, a dosud nevím, co znamená, a neví to nikdo, nejmíň ze všech její teoretici a propagandisté.“ To sú úprimné slová českého spisovateľa Václava Černého či skôr povzdych umelca, ktorý musel žiť a tvoriť vo svojej dobe. Ako teda vyjadriť „novú socialistickú skutočnosť“ a aký je teda vlastne správny pomer umelca a inteligenta k pracujúcemu ľudu? Kto sú noví hrdinovia a aký je ich charakter? To sú otázky, nad ktorými musela premýšľať aj slovenská pokroková inteligencia na konci 40. či začiatkom 50. rokov 20. storočia. Najmä jej umelecká časť sa náhle vyrovnávala s netypickou situáciou - namiesto spásonosnej inšpirácie mala sledovať a navyše bezpečne a  správne pochopiť nové smernice komunistického vedenia. Pre nového socialistického človeka bolo predsa potrebné vytvoriť aj novú kultúru a umelci – dovtedy často nelichotivo vnímaní ako „povalači z kaviarní“ – sa mali zrazu naplno zapojiť do tohto výrobného procesu a premeniť sa tak na inžinierov ľudských duší. Ako teda vyzeralo umenie v službách režimu a existoval pred ním únik? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozpráva s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou. Tento podcast bol vytvorený s podporou Slovenskej národnej galérie v rámci umenovednej výstavy Akcia ZET. – Ak máte pre nám spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na jaroslav.valent@petitpress.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na _sme.sk/podcasty_ – Podporte vznik podcastu Dejiny a kúpte si digitálne predplatné _SME.sk_ na _sme.sk/podcast_ – Odoberajte aj denný newsletter _SME.__sk_ s najdôležitejšími správami na _sme.sk/__suhrnsme_ – Ďakujeme, že počúvate podcast Dejiny.
55 min
Zlé peniaze, dobrý život - Juraj Karpiš
Zlé peniaze, dobrý život - Juraj Karpiš
Juraj Karpis
Prežije BITCOIN útok štátneho monopolu? Finančná komunikácia bez hraníc & to the Moon
#bitcoin #kryptomeny #regulacia #centralnabanka #urok #ecb #fed #inflacia #zlato #default #investovanie #banky #zpdz #zlepeniaze "Musíme urobiť všetko, aby sme zabezpečili, že menový monopol zostane v rukách štátov." povedal na nedávnom stretnutí krajín G7 Olaf Scholz, nemecký minister financií. S ostatnými ministrami a centrálnymi bankármi zhodli na potrebe prísne regulovať kryptomeny. Bitcoin sú peniaze bez hraníc a centrálneho bankára. Tento diel #zpdz ide viac do hĺbky, ale verím že s Jurajom Bedárom preberáme v ňom z hľadiska budúcnosti BITCOINu kľúčové veci. Stúpajúce ceny kryptomien nabádajú k eufórii no na mieste je aj opatrnosť ohľadom dopadov regulačného útoku na sektor. Objavili sa prvé prípady cenzúry finančnej komunikácie aj v bitcoine. Podvolí sa bitcoin regulácii? Aký bude úžitok z regulovaného bitcoinu? Vzniknú dva druhy bitcoinu? Aké existujú stratégie obrany pred regulačným útokom štátneho monopolu? Ako sa za týmto účelom dajú využiť iné kryptomeny? Aká je budúcnosť sektora? HODL or SELL? Tu sú blogy Juraja Bednára k téme https://juraj.bednar.io/en/blog-en/2020/11/12/how-could-regulators-successfully-introduce-bitcoin-censorship-and-other-dystopias/ https://juraj.bednar.io/en/blog-en/2020/11/18/bitcoin-censorship-will-most-likely-come-pt-2/ Tu sa môžete prihlásiť na dober jeho newslettera https://juraj.bednar.io/newsletter/ Tu je môj newsletter #zpdz, v ktorom sledujem a komentujem aktuálnu situáciu: https://www.jurajkarpis.com/newsletter/ Tu si podcastové štúdio, v ktorom nahrávame môžete prenajať aj vy: https://www.podcaster.sk/ Ako audio nájdete tento diel tu: https://anchor.fm/juraj-karpis alebo na všetkých ostatných obľúbených podcastových platformách. Music: 4bstr4ck3r_Soundboy
1 hr 22 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu