Jaroslav Naď - Odberové miesta plošného testovania Slovenska budú maximálne bezpečné
35 min
Najväčšia mimoriadna vojensko-politická akcia od vzniku samostatného Slovenska. Vláda a ozbrojené sily chystajú v rekordne krátkom čase operáciu, ktorá otestuje čo najviac obyvateľov Slovenska.

Ako má celá akcia prebiehať a ako vyzerajú prípravy? Ako sú pripravení na pilotné testovanie na Orave a Bardejove vojaci, policajti, hasiči a zdravotníci? Braňo Závodský sa rozprával s ministrom obrany Jaroslavom Naďom.

Celý článok:

https://www.expres.sk/231704/jaroslav-nad-ubezpecuje-ze-odberove-miesta-budu-maximalne-bezpecne/
NAHLAS |aktuality.sk
NAHLAS |aktuality.sk
aktuality.sk
Kauza Jankovská: Pellegrini „ďakuje Bohu“, Fico mlčí. Športovci prehovorili o obťažovaní (podcast)
„Dnes ďakujem Bohu, že som nesedel pri stole.“ Peter Pellegrini, dnes Hlas, predtým premiér za vládny Smer. Monika Jankovská s ním údajne nikdy neriešila Kočnerove zmenky. Stranu podľa neho riadil jej predseda. „Ak sa priznala a je pravda, čo sa medializovalo, musí niesť zodpovednosť.“ Richard Raši, dnes Hlas, v čase vlády Smeru jeho podpredseda. Rovnako reaguje na Moniku Jankovskú, ktorá sa vo väzení „rozhovorila“. Opozičná SaS sa rovno obracia na Jankovskej šéfa – vtedajšieho predsedu vlády. Roberta Fica vyzýva, aby opustil parlament. „Aby bol ušetrený hanby, keby dal parlament súhlas na jeho vzatie do väzby“. Budeme počuť aj podpredsedu parlamentu liberálov Milana Laurenčíka. Samotný Robert Fico zatiaľ mlčí. Nie priznanie, ale odkaz spoza zamrežovaných okien – tak hodnotí výpoveď bývalej štátnej tajomníčky rezortu spravodlivosti Moniky Jankovskej Peter Bárdy. V dnešnom podcaste sa pozrieme aj na ďalšiu vážnu tému. Slovenskí športovci prehovorili o obťažovaní, ktoré zažívajú. Zatiaľ však len anonymne, vrámci prieskumu iniciatívy Šport v bezpečí. Rôzne formy obťažovania zažila každá tretia športovkyňa a každý piaty športovec muž. Anonymný prieskum však prieniesol signál aj o znásilnení. Viac povie Kristína Czuczová z iniciatívy Šport v bezpečí. Moderuje Jaroslav Barborák.
27 min
Dejiny
Dejiny
SME.sk
Ostnaté drôty, pozorovateľne a svorky psov. Ako vyzerala železná opona za Bratislavou?
Štyri desaťročia tvorila súčasť života v komunistickom režime a bariéru, ktorú sa zdalo takmer nemožné prekonať. Vari nič necharakterizovalo túto dobu lepšie než práve železná opona – ostro strážená hranica Československa s tzv. kapitalistickými krajinami – teda so západným Nemeckom a Rakúskom. Hoci mala chrániť, v skutočnosti držala vo väzení milióny ľudí. Pohraničná stráž, ktorá dozerala na pohyb v blízkosti hraníc, sa preto stala jednou z najrepresívnejších a najobávanejších zložiek režimu. Dokladajú to stovky zabitých ľudí, ktorí neuspeli vo svojej snahe prejsť na druhú stranu a dostať sa do slobodného sveta. Takáto hranica z ostnatého drôtu, napojeného na elektrické napätie, so strážnymi psami a pozorovateľňami na každom rohu bola tiež len pár kilometrov od Bratislavy. Dnes ju pripomína pamätník Brána slobody pod hradom Devín, na ktorom nájdeme mená všetkých, ktorí na týchto krvavých hraniciach zomreli. Ako fungovala obávaná Pohraničná stráž a v akom režime sa odohrával život v pohraničných obciach? A ako sa dnes staráme o historickú pamäť, ktorá poukazuje na zločiny komunizmu? Jaro Valent z časopisu Historická revue sa rozprával s Petrom Miklem z Ústavu pamäti národa. Tento diel podcastu Dejiny vychádza s podporou Bratislavského samosprávneho kraja, o jeho aktivitách na zachovanie historickej pamäti v okolí Bratislavy preto hovorí aj Ján Mitáč z oddelenia kultúry BSK.
51 min
More episodes
Search
Clear search
Close search
Google apps
Main menu